Tekirdağ’a kadın başkan neşesi

kya’nın önemli şehirlerinden biri olan Tekirdağ’ı önümüzdeki 5 yıl boyunca ilk kez bir kadın belediye başkanı yönetecek. Meclis çalışmalarında kadın ve çocuk haklarına ağırlık veren, tıp doktoru CHP Milletvekili CandanYüceer, hem bir kadın hem de bir sağlıkçı olarak insan odaklı politikaları yerele taşımaya hazırlanıyor.

328 bin oy alarak yüzde 50.2  oranına ulaşan Yüceer AKP’li rakibine 96 bin oy fark attı. 11 ilçeden 9’unu da CHP’nin kazandığı Tekirdağ’da, belediye başkanı olarak kadınların, gençlerin ve çocukların hayatına doğrudan dokunacak projeleri hayata geçirmeyi planlıyor. Kreş, raylı sistem, istihdam gibi konularda çözüm önerileri ile sosyal belediyecilik vaatleri ile öne çıkıyor. Meslek edindirme kursları ile gençlere umut veriyor.

Yüceer’in Tekirdağ için hazırladığı projeler arasında deprem ve diğer afetlere dirençli bir kent yaratma hedefi de var. Kentsel dönüşüm çalışması ile yapı stoğu taranarak 7 bin sosyal konut yapılması hedefleniyor. 49 kilometrelik bir proje ile de Çorlu, Çerkezköy- Kapaklı, Ergene arasında raylı sistem kurulması amaçlanıyor.Mazbatasını alan Candan Yüceer ulaşım için kolları sıvadı.

ELEKTRİKLİ ULAŞIM

Yeni başkan, şehrin ulaşım sorunlarını çözecek projeleri hayata geçirecek. Elektrikli toplu taşıma araçları, akıllı kent sistemleri ve kavşak düzenlemelerinin hizmete girmesi planlanıyor. Ulaşımın akıcı ve güvenli hale getirilmesi için 100 adet hemzemin kavşağın da yeniden düzenlenmesi ve katlı kavşaklar inşa edilmesi de öngörülüyor. Vatandaşları kötü hava koşullarından koruyacak işçi durakları ile kadınların gece saatlerinde güvenle seyahat edebilmeleri için gerekli düzenlemeler de hayata geçirilecek. Belediye toplu taşıma filosunun yüzde 25’i elektrikli araçlara dönüştürülecek.

TRAKYA’NIN ANKARA’DAKİ SESİ

Candan Yüceer’in hayatında başkent Ankara’nın özel bir önemi var. 4 Mayıs 1973’te doğan ve ilköğrenimini Ankara Güven İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Ankara Yahya Kemal Beyatlı Lisesi’nde tamamlayan Yüceer, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara, Samsun ve Tekirdağ Çerkezköy’de Sağlık Bakanlığı kadrosunda hekim olarak çalıştı. Çerkezköy Atatürkçü Düşünce Derneği üyeliği ve yöneticiliği de yaptı. 2011’den itibaren milletvekili olarak kesintisiz biçimde parlamentoda bulundu. Ankara’da başladığı okul hayatını yine Ankara’da ama bu kez parlamentoda sürdürdü. Şimdi ise yıllarca doktor olarak görev yaptığı Trakya’ya, belediye başkanı olarak döndü.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KADINLARI YAŞATIR!

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da çalışmalar yapan Yüceer, İstanbul Sözleşmesi’nin bir gecede iptal edilmesine de sert tepki gösterdi. “Kadınların sorunlarını erkeklerin konuştuğu, kadınlara fıtrat atfedilen günlere geri döndük’’ dedi ve şunları söyledi:

“Bir yandan erkek terörü kadınları, diğer yanda da birileri İstanbul Sözleşmesi’ni hedef aldı. Eşitlik politikalarına mı karşısınız? Kadınların şiddetten korunmasına, önlenmesine mi karşısınız, yoksa devlete ödev ve görevler yüklenmesine mi karşısınız?’’

Tekirdağ: Atatürk’ün ders verdiği şehir

Nüfusu 1 milyon 200 bin kişiye yaklaşan ve büyükşehir statüsünde olan Tekirdağ, Makedon, Pers, Roma ve Bizans egemenliğinin ardından 1357’de I. Murat tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katıldı. Cumhuriyet döneminde de 15 Ekim 1923’de il merkezi oldu. Tekirdağ’ın önemli günleri arasında 24 Aralık 1840’da Vatan Şairi Namık Kemal’in doğumu, Çanakkale Destanını yaratan 19. Tümen’in Mustafa Kemal önderliğinde Tekirdağ’da hazırlanması, 23 Ağustos 1928’de de, Atatürk’ün Harf devrimi nedeniyle Tekirdağ’a gelip Başöğretmen olarak ilk dersi vermesi gibi olaylar bulunuyor.

LAİKLİĞİN SAVUNUCUSU

Laikliğin yılmaz bir savunucusu olan Candan Yüceer, TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman’a karşı yaptığı muhalefetle de gündeme geldi. AKP’li Kahraman’ın TBMM Başkanlığı’na aday gösterilmesine karşı çıktı, “Laikliğe inanmayan bir Meclis Başkanı o koltukta oturmamalı. Kurtuluş Savaşımızın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğuna aday gösterilen İsmail Kahraman, eylem ve söylemleri ile Atatürk ve laikliğe karşı bir tutum içindedir’’ dedi.

Yüceer seçilmesinin ardından yurtaşlarla dans ettiği görüntüleri “Neşemiz hiç eksilmesin Tekirdağım” notuyla paylaşmıştı.

ÇORLU’NUN SESİ OLDU

Yüceer’in TBMM’de bulunduğu dönemde yakından ilgilendiği konuların başında Çorlu Tren Faciası geldi. 8 Temmuz 2018’de yaşanan ve 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 317 kişinin de yaralandığı faciada yakınlarını kaybeden acılı ailelerin adalet talebi 6 yıldır sürüyor. Yüceer de her fırsatta bu konuyu Meclis ve kamuoyu gündemine getirdi. Dava halen devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir